Timsah Resimleri

Timsahların yaşamı

Vahşi doğanın; acımasız misafirleri “Timsahlar…” (Farklı çözünürlüklerde timsah resimleri)

Timsahların yaşamı:

Bataklık kenarlarında ve sıcak bölgelerde yaşayan sürüngeler takımından latince ismi Crocodilia olan hayvan çeşidi… Timsahların yaklaşık olarak 85 milyon yıldır dünyada yaşadıkları sanılmaktadır. Sözcük olarak “Timsah” Arapçadan dilimize gelmiştir. Uzaktan bakıldığında kertenkeleyi andıran timsahlar; oldukça sert kemiksi bir plakaya sahiptirler. Arka ayaklarında dört, ön ayaklarında ise 5 parmak bulunmaktadır. Kuyrukları uzun olan timsahların, kuyrukları aynı zamanda suda kürek vazifesi de görmektedir. Burunları, gözleri ve kulakları başlarının üst kısmında bulunan Timsahlar, oldukça güçlü bir çeneye sahiptirler. Sular aleminin en vahşi yırtıcılarından biri olan Timsahlar, aynı zamanda mükemmel birer yüzücüdürlerde… Dillerini dışarı çıkarmayan timsahlar, renk körüdür.

 

Avlanma:

Suya gelen her türlü memeliyle beslenen timsahlar, uygun gördüklerinden insanlarada saldırmaktan çekinmezler. Timsahlar avlarının 2 metrelik bir alana kadar sokulmalarını beklerler. Avının yeteri kadar yaklaştığını hisseden timsah, 12 m/s’lik bir hızla üstüne atılır ve kolay kolay ıskalamaz. Bu hıza ulaşmalarındaki en büyük yardımcıları kaslı ve büyük kuyruklarıdır. Çeneleri hareket edemediğinden dolayı, avlarını genelde parçalar halinde yutarlar. Timsahlar suyun altında da avlarını yiyebilirler…

Coğrafi dağılım:

Tuzlu suda yaşayan türleride olan timsahların yaşadıkları yerler; Orta Avustralya, Doğu ve Güney Asya, Madagaskar, Afrika ve Amerika’dır. Timsahların boyları 8 metreye, ağırlıkları ise 2.5 tona kadar ulaşabilir. Amerikan timsahları, denizde de yaşayabilir ve insanlara sıklıkla saldırırlar. Timsahların yaşamı 80 yıldan fazla sürebilir; buna sıklıkla rastlanmıştır. Timsahların bazı zamanlar açık olan ağızlarına giren bazı kuş türleri; artık etleri ve sülükleri yerler.

timsahların yaşamı

Çeşitli kategorilere ayrılmış hayvan resimleri bulabileceğiniz bir site: Hayvan Resimleri

Bazı resimler; Wikipedia ve National Geographic’den alınmıştır…

Yazar hakkında

Nix

Yorum yap